menusearch
amirkhizplast.ir

ABS چیست؟ و کاربردهای آن کدامند؟ ,

۱۳۹۸/۴/۱۷ دوشنبه
(4)
(0)
ABS چیست؟ و کاربردهای آن کدامند؟
ABS چیست؟ و کاربردهای آن کدامند؟

ABS مخفف کلمه انگلیسی Acrylonitrile botadiene styrene میباشد.

ABS یک پلیمر نفتی است که در صنایع متفاوت کاربرد زیادی دارد.این ماده پلیمری دارای درجه ذوب ۲۰۰ درجه سنتی گراد و درجه سوختن ۲۲۰ درجه سانتی گراد می باشد.

 موارد استفاده از پلیمر ABS

صنایع لوازم خانگی  مانند قاب تلویزیون ، قطعات داخلی یخچال ،بدنه ی جاروبرقی

الکترونیک مثل بدنه گوشی های تلفن های ثابت و همراه

صنایع اتومبیل سازی شامل داشبورد، سپر

لوازم پزشکی هم مانند اسپایک ست سرم ،ترانسفرست ،ریل و قرقره ست سرم

مزایای پلیمر ABS

یکی از مزایای این ماده پلیمری روندگی آنها برای قالبهای تزریق می باشد که بسیار مناسب است .

همچنین این ماده در هنگام سوختن گاز خنثی تولید می کند و به همین دلیل ABS برای استفاده در صنعت ساختمان و لوازم خانگی بسیار مناسب می باشد .

کاربرد پلیمر ABS

یکی از رایج ترین کاربردهای ABS در صنعت ساختمان است.این ماده پلیمری به عنوان روکش در ساخت درب ضد آب ABS مورد استفاده قرار میگیرد..

ABS مورد استفاده جهت ساخت دربهای ضد آب ABS  به شکل ورق با ابعاد ۲۱۲*۹۲  سانتی متر و ضخامت ۲/۱  میلی متر می باشند و در هنگام تولید ورق، غلطکی که بر روی آن قرار میگیرد دو مدل طرح چرمی و طرح چوب )مشابه ورق های درب) را به وجود می آورد.

با اضافه کردن رنگ به پلیمر  ABSدر هنگام تولید ورق، امکان ایجاد رنگ های متفاوت مانند آبی ، سفید ، کرم، قرمز  و …وجود دارد.

به گذشت زمان همچنین برای افزایش تنوع رنگ و طرح یک لایه روکش PVC روی ABS  اضافه شد که به نام ABS-PVC شناخته می شود. در حال حاضر تنوع ورق های ABS  موجود  بازار تقریباَ در حدود ۲۵ رنگ و طرح متنوع می باشد .

کاربردهای ورق ABS در صنایع مختلف

ورق ABS به دلیل دارا بودن ویژگی های مطلوب در صنایع مختلفی مانند صنایع برودتی، حمل و نقل، لوازم بهداشتی، صنایع خودروسازی، ساختمان و …. بکار می رود.

صنایع برودتی

 

 

از رزین های ABS  می توان ورق های بزرگ قابل شکل دهی به روش ترموفرینگ تهیه کرد، همچنین در ابعاد کوچکتر ورق های ABS در ساخت ورق های داخل یخچال ها، قطعات در یخچال ها و لایه داخلی کابین آن ها استفاده می شود.

حمل و نقل

چون ورق ABS در حرارت بالا پایدار است در کاربردهایی که به کمک آب داغ عمل استریلیزاسیون انجام می شود مانند جعبه های انتقال مواد یا سینی های مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

لوازم بهداشتی

از دیگر کاربردهای ورق های ABS  می توان به انواع لوازم بهداشتی و آرایشی اشاره نمود. به علت خصوصیت ظاهری بسیار متناسب و شفاف بودن این ورق، مصرف آن در صنایع بهداشتی شامل انواع قاب آینه، سرویس بهداشتی و سایر لوازم بهداشتی مناسب است.

صنایع خودروسازی

صنایع خودروسازی نیز به عنوان یکی دیگر از مصرف کنندگان ورق ABS برای تولید قطعات پلیمری داخل خودرو محسوب می شوند. البته در صنعت خودرو پلیمرهای زیادی در بخش های مختلف استفاده می شود و در بعضی موارد نیز برای بهبود خواص از کامپوزیت های مختلف استفاده می گردد.

صنعت ساختمان

ورق ABS در صنایع ساختمانی نیز به عنوان پارتیشن می تواند استفاده شود که از بعضی جهات نظیر انعطاف پذیری پایین و قیمت نسبتا بالای آن قابل رقابت با سایر پلیمرها نیست.

سایر

از دیگر کاربردهای ورق ABS به تولید انواع ماکت های صنعتی و غیرصنعتی، وسایل اسباب بازی و تابلوهای تبلیغاتی اشاره نود، بطور کلی حدود ۹۰ درصد مصرف این ورق در صنایع برودتی شامل انواع یخچال ها می باشد که در حال حاضر نیز هیچ جایگزین مناسبی نیز برای آن وجود ندارد.

 

در صنایع مختلف انواع ورق های پلیمری(pp، PE، ps) به جای یکدیگر مصرف می شوند ولی در صنایع برودتی ورق ABS جایگزین خوبی برای ورق پلی استایرن می باشد. کوپلیمر استایرن – اکریلونیتریل – بوتادین به دلیل داشتن سه منومر با خواص مختلف و تغییر دادن درصد ترکیب آنها درکوپلیمرمی تواند محدوده وسیعی ازخواص ومواردکاربردراپوشش دهد. به همین دلیل مصرف این ماده درسالهای اخیرروندروبه رشدی داشته است و دربرخی کاربردهاجایگزین فلز شده است. از جمله پلیمرهای دیگری که دارای خواص مشابه هستند و می توانند جایگزین این ماده شوند، می توان پلی کربنات (pc )، پلی استایرن با مقاومت ضربه ای بالا (HIPS) ، پلی پروپیلن تقویت شده، همچنین PVC سخت و نرم را نام برد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر