menusearch
amirkhizplast.ir

پلاستیک چگونه بازیافت می شود؟ ,

۱۳۹۸/۴/۵ چهارشنبه
(3)
(0)
پلاستیک چگونه بازیافت می شود؟
پلاستیک چگونه بازیافت می شود؟

بازیافت پلاستیک

 

در مقاله قبل با پلاستیک ها و انواع آن آشنا شدیم، در این مقاله می خواهیم به بازیافت پلاستیک بپردازیم.

 

 

بازیافت پلاستیک کار چندان سختی نیست. ابتدا باید بدانید که چه نوع پلاستیکی قابل بازیافت است و فقط آن نوع پلاستیک را جمع آوری کنید. پلاستیک ها فرمول های مختلفی دارند و باید قبل از بازیافت برای تولید محصولات جدید منظم شوند.

پلاستیک های مخلوط هم، می توانند بازیافت شوند اما به ارزشمندی پلاستیک های مرتب شده نیستند. زیرا خواص فیزیکی از جمله کشسانی آن ها ممکن است خیلی با هم فرق داشته باشد. اول شما باید نوع پلاستیکی که بازیافت کننده از شما می خواهد را بشناسید.

شما باید ظرف را بشویید و آبکشی کنید و سپس آن را فشرده سازی کنید. شما ممکن است برچسب های کاغذی ظرف را بردارید اما درپوش پلاستیکی آن را دور نیندازید. درپوش های پلاستیکی معمولاً از انواع مختلفی از پلاستیک ساخته شده اند و نمی توانند به آسانی بازیافت شوند.

 

پلاستیک چگونه بازیافت می شود؟

برای بازیافت و تبدیل زباله پلاستیکی به پلاستیک های بازیافتی چندین مرحله وجود دارد.

1- بازرسی: کارگران زباله های پلاستیکی را به منظور آلودگی مثل سنگ و شیشه و پلاستیک های غیر قابل بازیافت در آن ها بازرسی می کنند.
بازیافت پلاستیک
 

2- خرد کردن و شستن: پلاستیک ها را شسته و به قطعات کوچکی تکه می کند.

 

بازیافت پلاستیک
 

 

3- مخزن شناور سازی: اگر پلاستیک های بازیافتی با هم مخلوط شده باشند آن ها را در مخزن شناور سازی مرتب می کنند جایی که برخی از پلاستیک ها ته نشین و برخی دیگر شناور می شوند.
 
بازیافت پلاستیک
 

4- خشک کردن: تکه های پلاستیک در خشک کن غلطان خشک می شوند.

 

بازیافت پلاستیک
 

 

5- ذوب کردن: تکه های خشک شده پلاستیک به داخل قالب تزریق می شوند جایی که گرما و فشار پلاستیک را ذوب می کند. انواع مختلف از پلاستیک در دماهای مختلف ذوب می گردند.

 

بازیافت پلاستیک
 

 

6- صاف کردن: پلاستیک مذاب با نیروی زیاد به داخل پرده های توری ریز تا هر ماده آلوده کننده ای را که پس از فرایند شستن باقی مانده خارج کند. پلاستیک های مذاب سپس به شکل رشته هایی در می آیند.

 

بازیافت پلاستیک
 

 

7- ساچمه ای شدن: رشته های سرد شده در آب سپس به ساچمه های یک شکل خرد می شوند کمپانی های سازنده ساچمه های پلاستیکی برای ساختن تولیدات جدید می خرند. پلاستیک های بازیافتی برای ساختن گلدان، الوار و صنایع فرش به کار می رود.

 

پلاستیک های از رده خارج 

کلمه ی از رده خارج، کلمه ای است که برای برای مواد پوسیده و فاسد شده به کار می برند. این راه طبیعی برای رها شدن از دست گیاهان و جانوران مرده و یا چیزهای که از آن ها ساخته شده اند، است. البته پلاستیک ماده ای است ساخته دست بشر که دانشمندان 2 راه برای از رده خارج کردن پلاستیک کشف کردند:

 از رده خارج کردن زیستی و از رده خارج کردن نوری

پلاستیک هایی که از 5 % آرد ذرت یا روغن گیاهی ساخته شده اند را می توان به روش زیستی از رده خارج کرد. بعضی معتقد بودند که باکتری های گرسنه، نشاسته و روغن موجود در پلاستیک را می بلعند و آن ها به صورت گرد و غبار ریز متلاشی می کنند.

اما محققان محیط و صنعتگران پلاستیک این نظر را رد کرده اند. آن ها معتقدند که هیچ ماده ای حتی کاغذ و تکه غذا در محل دفن زباله جدید به سرعت دگرسان نمی شود بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم نشاسته ذرت در پلاستیک های از رده خارج شده زیستی در طول یک شب ناپدید شود.

در حقیقت پلاستیک هایی که به روش زیستی از رده خارج می شوند، نمی توانند بازیافت شوند. زیرا تجمع نشاسته و روغن کیفیت پلاستیک بازیافتی را پایین می آورد.

 

از رده خارج کردن نوری روشی متفاوت دارد که در آن از تجمع زیستی استفاده نمی گردد. پلاستیک هایی که به این روش از رده خارج می شوند باید این خاصیت را داشته باشند که اگر در معرض نور خورشید گذاشته شوند حالت شکننده به خود بگیرند. البته این به این معنی نیست که پلاستیک های از رده خارج شده توسط نور در اثر پوشیده شدن با برگ یا برف حالت شکننده را از دست بدهند. (یعنی لزوما نباید نور مستقیم خورشید باشد)

گفته می شود که پلاستیک هایی که 75% مقاومت کششی کمتری نسبت به بقیه دارند و توسط نور  از رده خارج می شوند هنگامی که تنها چند روز  زیر نور خورشید قرار می گیرند، در عرض چند هفته تکه تکه می شوند. از رده خارج کننده های نوری حاوی تجمع ارگانیکی نیست و می توانند بر خلاف از رده خارج کردن های زیستی دوباره بازیافت شوند.

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر